Zpravodaj:

  • Tak jo, vážení, opět jsem změnila design. A tentokrát tu asi zůstane delší dobu, protože se mi líbí. :) Holt mám Danteho ráda.
  • A ještě jedna věc. Mimo knih tu jsou taky herní tipy a triky, co jsem sama z her vyzjistila. A doufám, že vám to pomůže. :)

Leden 2010

Simon. R. Green - Východ modrého měsíce

25. ledna 2010 v 15:16 | Morgan |  knihy
Druhorozený princ Rupert je vyslán skolit draka a vydává se skrz neprostupný a temný les na výpravu, o které každý z Lesního království předpokládá, že na ní zemře. Ale to by nebyl princ Rupert. Nejenže přežije cestu temným lesem, ale dokonce najde i svého draka. A spolu s ním pěkně zvláštní princeznu. A drak sám taky není zrovna tím klasickým drakem, který unáší princezny. Jeho vášní není obrovský poklad. Teda, je, ale pod pojmem poklad si tady musíte představit obrovitánskou sbírku motýlů. A princezna Julie? Byla zasnoubená s princem, kterého ani nezná a utekla. Byla proto poslána právě k drakovi.
Tihle tři se společně vrací do Lesního království. Spolu s nimi je tu ještě jednorožec, který Rupertovi slouží místo oře a mnohdy mívá sarkastické poznámky na Rupertovu, či Juliinu osobu. Cestou zpět temným lesem jsou ovšem napadeni početnou skupinou démonů a proto Rupert podnikne honbu za duhou, jen proto, aby mohl své přátele zachránit. Duha mu dá meč a díky němu jsou démoni zažehnaní.
Rupertův návrat na hrad učiní nemalý rozruch. A obvzláště, když s sebou přivede živého draka, místo, aby přinesl jeho poklad. Jakožto druhorozenému mu ale osud nepřeje a Rupert je znovu poslán do nebezpečí. Tentokrát, aby přivedl Velemága, protože temný les se roztahuje, démoni se šikují do armády a Modrý měsíc vychází. A tak se Rupert s Protektorem a hrstkou vojíků znovu vydává do temného lesa.
Ovšem, než se tam dostanou, zastaví se v Měděnici, což je čirou náhodou místo, kde vyrůstal Protektor. Narazí tam na ohromného červa, který všechny obyvatele nalákal do důlní šachty a tam strávil. Rupertovi a Protektorovi se ovšem podaří červa zabít a cesta pokračuje.
Dorazí k věži Velemága, který ovšem není přesně tím, co očekávali, ale prachobyčejným opilcem. Nakonec se ale rozhodne, že se s nimi vrátí na lesní hrad. A tak vyvolá teleportační zaklínadlo, jenže je překaženo a výprava se na hrad vrací až "za pět minut dvanáct"
A co se mezitím dělo an rhadě? Například to, že Julie a Majordomus znovu nalezli Jižní křídlo, které bylo dvaatřicet let ztracené. Také se zjistilo, že se ztratil meč zvaný Kurtana (Meč útlaku, který jednomu dovoluje ovládat ostatní) a byla potlačena vzpoura, která původně měla za účel dosadit na trůn místo krále Jana jeho syna Haralda, ale to se jim nepovedlo, neboť to byl právě Harald, která byl hlavním aktérem v jejím potlačení.
Když se Rupert vrátí, nakonec to dopadne tak, že se sešikuje poslední armáda lesního království a pokusí se démony zničit. Mají jim v tom pomoci Pekelné nástroje (Meče s obrovskou mocí, které jsou údajně živé a které žízní po krvi) a Velemágova kouzla. Ovšem celé to krachne, když je Velemágova kouzla zradí. A to proto, že jim někdo poslal otrávené víno.
Poslední nadějí je, aby je drak donesl na místo, kde se nachází Kníže démonů. A tak Rupert (který přišel o oko), Julie, Král Jan, který jediný má ještě Pekelný nástroj (Horolam) a králův astrolog, který tak trochu ovládá magii a který ví, kde hledat démonického knížete vyrážejí.
Dorazí na paseku, kde se ukáže, že Astrolog je ten zrádce, kterého všichni hledali. Vypadá to, že je po všem, ale nakonec je zachrání právě Rupertův duhový meč. Kníže démonů je zahnán a Modrý měsíc je zase stříbrný. Nakonec Rupert, Julie, jednorožec a drak opouští království a jdou hledat nějáké další dobrodružství...

John Flanagan - Hraničářův učeň: Rozvaliny Gorlanu

8. ledna 2010 v 14:10 | Morgan |  knihy
První díl o mladém hraničáři Willovi od austraulského spisovatele Johna Flanagana pojednává o tom, jak se mladý Will stává učněm hraničáře Halta. Hraničářů se všichni bojí a to proto, že jsou to záhadní lidé, o kterých se toho moc neví. Tohle si zpočátku myslí i Will, než zjištuje, že to jsou kecy a že hraničáři jsou fajn. Will trénuje své schopnosti coby hraničáře a dostátá se na sněm hraničářů. Cestou potkají s Haltem Haltova bývalého učně Gilana. Společně prožijí dobrodružství na pláních, kde se snaží uštvat a zabít dvě poslední Kalkary. Potvory, které jsou něco mezi obrovskými opicemi a mohutnýma medvědama. Nakonec to dopadne dobře.
Kniha je poutavě napsaná a má rychlý spád. Já, jako milovník fantasy, touhle knihou, resp. ságou úplně žiju. V knize se pořád něco děje, což je dobře, ale nejlepší na tom je, že se u toho člověk i nasměje. I ty nejvážnější bitvy, nejnapínavější okamžiky, jsou podány tak, že se prostě musíte smát. Opravdu znám jen málo knih, které jsou takhle napínavé a vtipné zároveň. A ještě menší množství z nich je v žánru fantasy. Takže, pokud máte rádi fantasy, rozhodně doporučuju. :) Neváhejte a přečtěte si to. Věřím, že se vám to bude líbit. A já slibuju, že sem postupně přidám všechny díly. Zatím jsou do češtiny přeložené čtyři a na konci prázdnin by měl být pátý.

W. Shakespeare - Macbeth

8. ledna 2010 v 14:09 | Morgan |  knihy
Tak jo, Makbeth pojednává o tom, jak Makbeth je schopný pro trůn zabíjet. Na začátku se mu zjeví sudičky a předpoví mu, že bude Kawdorem (Nějáký titul) a potom i králem. No, jelikož se splní to s tím Kawdorem, tak začne usilovat i o trůn a zabije krále. Resp. Nechá ho zabít. Pak se to tam strááášně zamotá... xD a končí to velkou bitvou, kde Makbetha zabijí a jeho hlavu napíchnou na kůl. On ten děj je docela složitý, tak po mně moc podrobný výklad nechtějte... To hlavní je, že Makbeth vraždí kvůli trůnu.
Je to dobré čtení, navnadilo mě hlavně zase to, co bylo ve Vraždách podle Shakespeara a proto jsem to přečetla. Líbilo se mi to, ale pravdou je, že Hamlet je lepší. Mno, co ještě napsat k Makbethovi... Snad, že pokud se pouštíte do Shakespeara, nemyslím si, že je vhodné číst to jako úplně první. Pokud chcete začít se Shakespearem, doporučuju Hamleta, nebo Sen noci svatojánské. Pak už je to celkem jedno, já třeba mám v plánu číst Krále Leara. Sháněla jsem ho strašně dlouho a konečně sehnala. :)

W. Shakespeare - Hamlet

8. ledna 2010 v 14:08 | Morgan |  knihy
Hamlet, princ dánský pojednává o dánském přinci Hamletovi. (Taky jak jinak... xD) Hamlet je zamilován do Ofélie, ale není mu přáno. Hamletův otec je zabit a zabije ho jistý Claudius, který si pak vezme Hamletovu matku. Hamletovi se zjeví duch jeho otce a prozradí mu, kdo ho zabil. Hamlet se pouští do intrik, ale připlete se do toho Polonius a Oféliin bratr. Oféliin bratr a Hamlet spolu bojují poté, co umře Ofélie a její bratr má jedovatý meč. Ten meč je oba něják poškrábe a nakonec oba umřou. Ale ještě nejdřív zemře Hamletova matka, která se napila otráveného pití.
No, můj názor je, že dříve jsem Shakespeara vůbec nemusela, ale výsledně se mi to strašně líbí. Je to tím, že ještě předtím jsem četla Vraždy podle Shakespeara a ty mě navnadily. Hamleta jsem četla úplně jako prvního, i když jsem už z dřívějška znala Sen noci svatojánské a Romea a Julii. Hamlet mě úplně nadchl. Vím, že to má být tragédie, ale popravdě, hodně jsem se u toho nasmála. Ty Poloniovy kecy byly k nezaplacení. Každopádně, i když jste zatím Shakespearovi nepřišli na chuť, zkuste to, litovat myslím nebudete. Je pravda, že někomu se verše můžou číst třeba ne zrovna dobře, ale zvyknete si. :)
A pokud nevíte, jak tomu Shakespearovi přijít na chuť, zkuste si nejdřív přečíst knihu Vraždy podle Shakespeara. To vás navnadí a pak si budete chtít přečíst, co že to ten Shakespeare vlastně psal. Nebudete litovat, věřte mi, vím to z vlastní zkušenosti. :)