Zpravodaj:

  • Tak jo, vážení, opět jsem změnila design. A tentokrát tu asi zůstane delší dobu, protože se mi líbí. :) Holt mám Danteho ráda.
  • A ještě jedna věc. Mimo knih tu jsou taky herní tipy a triky, co jsem sama z her vyzjistila. A doufám, že vám to pomůže. :)

Březen 2010

Daniel Abraham - Stíny v létě

25. března 2010 v 12:51 | AnnElfwind |  knihy
Stíny v létě
Příběh začíná ve škole, kde se z dětí stanou básníci a každý z nich potom, pokud na to má, spoutá Andat. A kdo na to nemá, dostane cejch, čímž je mu zabráněno dědit rodinný majetek, ale také je pak mimo rodinné spory a ti, co si na ten majetek dělají zuby, ho nemusí zabít.
A pak se zde prolíná několik dějových linií. Zkusím to ale napsat něják tak, aby to šlo pochopit. xD
Faktorka společnosti Marchata Wilsina spolu s jejím majitelem jednají o normálních věcech, když se Wilsin zeptá, zda by mu nemohla zařídit stráž, že se chce vypravit někam ohledně jednoho obchodu, o kterém Amat, tak faktorka, nemá vědět. Amat se z něj snaží něco vypáčit, ale marně, nicméně slíbí, že doprovod zajistí.
Rozhodne se Wilsinovi jako doprovod poskytnout milence svojí učednice Liat - Itaniho. A ten se spolu s Marchatem Wilsinem vydává do chudinské čtvrti, jen aby zůstal stát před jakýmsi domem, kam Wilsin vejde.
Uvnitř domu probíhá jednání ohledně takzvaného Smutného obchodu. A jednají Andat Bez-semen společně s Wilsinem. Dále tam jsou ještě dva muži, ale ti nejsou zas až tak důležití.

Maati je mladý básnický učeň, který se má stát učněm Hešaie, básníka ze Saraykethu, což je město, kde se celý příběh odehrává. Hned na začátku si z něj ovšem vystřelí Hešaiův Andat Bez-semen, protože se vydává za básníka.

Poté, co se Wilsin vrátí z té své tajné pochůzky, je Liat poslána, aby vyslechla Itaniho, který ho doprovázel, protože Amat chce vědět, kam šli. A nakonec se tam sama vydá, jen aby zjistila, že chtějí použít Andat, aby jedna ostrovní dívka - Maj - potratila dítě. Andat Bez-semen chce znemožnit básníka a celé je to také proto, že chtějí, aby se obchod s bavlnou přesunul na sever do Galtu. Za vším jsou příbuzní Wilsina.
Ovšem díky tomu, že se do toho Amat zaplete, je v ohrožení života a musí se skrývat. Nejprve se skrývá u známého, ale potm u jistého Ovi Niita, které vede jeden z bordelů v hebké čtvrti. Tam pro něj dělá účetnictví.
Mezitím se uskuteční slyšení u khaie, což je někdo, jako starosta města. A tam se domluví ten smutný obchod. Liat má jednat s básníkem Hešaiem ohledně podrobností. Ale jsou tam také Maati a Itani. A ti dva se náhodou potkají a zjistí, že oba byli ve škole pro básníky ve stejný čas.
Také se ukáže, že Itani je vlastně Otah a že byl nějákou dobu Maatiho učitelem. A tak se ti dva začnou vídat. A to i poté, co smutný obchod dopadne špatně.
Maj totiž o dítě přijít nechtěla a celé to bylo založeno vlastně na tom, že ovládala jinou řeč,než ostatníí.

A teď se dostáváme k momentu, kdy je po obchodu a Amat zase mimo ohrožení. Nějákou dobu pracuje pro Wilsina, jako by se nic nestalo, nakonec se ale rozhodne, že se domákne pravdy a prahne po spravedlnosti.
Rozhodne se tedy převzít bordel, kde nějákou dobu dělala účty. Je sice nucena nechat zabít původního majitele, ale to je ochotna podstoupit.

A teď je tu to, že se Liat domákne toho, kdo vlastně Itani je a že se znají s Maatim. Otah - Itani - pak jede do vesnice Daie-kvo, který je hlava mezi básníky, aby se s ním poradil ohledně všeho toho humbuku.
V mezičase se Liat a Maati stanou blízkými přáteli, až jsou z nich nakonec milenci a spí spolu. A Hešai, který byl nadně, se trochu zbráborá.

A pak je to celý zamotaný, ale končí to tak, že Amat se povede zničit Wilsinovu společnost, Hešai je zabit Otahem a ostrovní dívkou Maj, kteří spolu pak utečou na loď a plují bůh ví, kam. A Maati se dá dohromady s Liat. Jo, a Andat Bez-semen zmizí navěky. Sarayketh začne díky tomu upadat a vlastně je na pokraji zhroucení.

Moje poznámka: Kniha je dobrá, ale pravdou je, že se nad tím mnohdy musíte opravdu zamyslet, abyste pochopili, co tím chtěl básník říct. Ale každopádně doporučuju. Jo, každou chvíli je tam jiná dějová linie, ale to to dělá právě zajímavějším. Nicméně, myslím si, že autor je buď japanofil, nebo žil nějákou dobu v japonsku, protože používá takový ty příponky. -kya, což by mohlo být něco, jako kun, nebo chan, -cha, což podle mě je něco, jako san, nebo sama a -kvo, což znamená sensei.

Anthony Horowitz - Alex Rider: Hadí hlava

16. března 2010 v 22:17 | AnnElfwind |  knihy
Alex Rider - Hadí hlava
Alex Rider se vrací z vesmíru a přistává nedaleko pobřeží Austrálie. Tam ho najdou ASIS - Australská jednotka SAS, která ho chce uvrtat do toho, aby jim s něčím pomohl. Nejprve ale přijede Jack Starbrightová, která je Alexovou opatrovnicí.
Alexovi se do toho úkolu od ASIS nejprve nechce, ale když se dozví, že muž, se kterým má pracovat, je jeho kmotr, rozhodne se to přijmout. A tak odlétá do Bangkoku. Ash, jeho kmotr ho vyzvedne na letišti a dobrodružství začíná.
Celý úkol spočívá v tom, že budou vystupovat jako otec a syn a nechají se společností Hadí hlava propašovat do Austrálie, aby odhalili vůdce této společnosti.
Ale než jim jsou vydány falešné doklady, je Alex nějákým zvláštním způsobem přinucen bojovat v aréně, která je součástí společnosti, která je pod kontrolou Hadí hlavy a kde se děje něco nekalého. Alex svého soupeře porazí, ale potom ho chce zastřelit jeden z hodně vysoko postavených členů. Nicméně, vloží se do toho jeden záhadný voják. A Alex uteče.
Další den si to na místo činu jde Ash prověřit a Alex mezitím sleduje tajemnou postavu do kostela, kde je dovlečen do kanceláře asijcké pobočky MI-6, kde je paní Jonesová. A bádá po Berlínské modři, což je bomba. Druhá nejničivější po atomovce. A tajemná postava, kterou Alex sledoval je vlastně Lišák, se kterým trénoval v tréninkovém táboře SAS.
Nakonec je Alex uvrtán, aby dělal dvojitého agenta. Což znamená, že pracuje pro ASIS, ale zároveň se snaží najít pro paní Jonesovou Berlínskou modř. A ještě se dozví, že Hadí hlava je odnož Škorpiona, což je mocná organizace zabijáků.
Poté je Alex poslán za Smithersem, kde dostane nějáké šikovné věcičky, aby se mohl bránit. A pak spolu s Ashem letí do Jackarty. Ale pak jsou ve skladišti firmy Unwin Toys přepadeni jednotkou KOPASUS, což je další odnož obraných jednotek.
Podaří se jim utéct a jsou odvezeni na loď, která je má propašovat do Austrálie, ale jsou odděleni. A v tom skladišti, kde museli strávit noc, přišel Alex o opasek, ve kterém byly šikovné věcičky od Smitherse.
Alex je zavřen do kontejneru, ve kterém má být propašován. Ale Alexovi se povede při vstupu do toho kontejneru dát jednu z výbušných mincí do dvířek, takže až jsou na lodi a daleko od břehu, odpálí ji a uteče. Jenže je na lodi. Ale rozhodne se ji prozkoumat a shodou okolností najde Berlínskou modř. A je tam počítač a on do něj naskenuje v nestřeženém okamžiku svoje otisky, takže je jedním ze dvou lidí, co mají schopnost ji deaktivovat, nebo prostě ovládat.
Tím druhým mužem je Winston Jou, major, který dřív pracoval pro MI-6. A pak se Alex schová v Jouově kajutě, než dojedou do Austrálie. Tam se mu povede utéct, ale pak zavolá Ashovi, jenže zjistí podle toho, jak zaváhal, když spolu mluvili, že patrně pracuje pro Hadí hlavu, neli přímo pro Škorpiona.
Ale pak je chycen a poslán do střediska uprostřed pralesu, kde chtějí prodat jeho orgány. Jenže, Alexovi se povede utéct. Ale zjistí, že hodinky, které k němu měli dovést MI-6, jdou bez baterie. Nicméně, když byl v areálu ASIS, dali mu do boty vysílačku, aby ho netrefili, když ho zkoušeli na minovém poli a ta v té botě pořád byla. A tak ji namontuje do těch hodinek. A pak jenom čeká na MI-6.
Ti dorazí a on jim řekne všechno o Berlínské modři a na co ji chce major Winston Jou použít. Ti ho donutí, aby společně s Lišákem a několika nejlepšími agenty ASIS šel na misi za zneškodněním bomby. Vzhledem k tomu, že je jediný, kdo ji může deaktivovat, nemá jaksi na výběr. Vyskáčkou tedy z vrtulníku a skončí na ropné plošině. Ale tam se rozdělí. Lišák a Alex skončí jinde, než zbytek.
A ti dva jsou právě ti, kdo narazí na řídící centrumm a majora Jou. A spolu s ním je tam Alexův kmotr Ash. Lišák ho zabil, ale Jou je setsakramensky rychlý střelec. A to i přes to, že má velice křehké kosti a jenom menší tlak je může rozbít. Jou tedy postřelil Lišáka. Nezabil ho, ale postřelil. Alex se snaží získat čas mluvením. A díky tomu se mu podaří přežít, než dorazí zbytek skupiny.
Nakonec Alex odpálí Berlínskou modř dřív, než dopluje na místo, kde by vyvolala obrovksou Tsunami, která by zničila polovinu Austrálie. Ale nějáká tlaková vlna se zvedne přece. A ta zabije Majora Jou, který se snaží utéct na lodi.
Vpodstatě to skončí Happy Endem, až na to, že Ash se ukáže jako zrádce. A také to vypadá, že Alex skončil s MI-6, ale vzhledem k tomu, že Horowitz plánuje ukončit tuhle sérii teprve, když Alex oslaví 15. narozeniny, řekla bych, že ho ještě k minimálně jedné misi MI-6 uvrtá.

Robert Asprin - Mýtus v ohrožení aneb zastavená Stázka

6. března 2010 v 12:12 | AnnElfwind |  knihy
Skeeve bydlí na bazaru na Pakle a pracuje jak pro Mafii, tak pro Dably. A právě jeden z těchhle dablů, konkrétně Ekl, ho pozve na přátelskou partičku dračího Pokeru. A díky nějákému zázraku to Skeeve vyhraje aniž by vůbec měl ponětí, co vlastně dělá. Aazh ho totiž odmítnul naučit dračí poker.
A aby to bylo ještě horší, protože vždycky to je ještě horší, vyhraje zástavu nějákého Hejka, což je malá holka jménem Stázka. Skeeve se vrací se Stázkou domů a tam nastane peklo. Hlavně díky Aazhovi, kterému se Stázka vůbec nepozdává.
A pak Kvido a Frigo, kteří jsou Skeevovi bodyguardi, přivedou Zajdu. Zajda je neteř Dona Bruce, který je mafiánský Kmotr. A který vlastně Skeeva zaměstnává a myslí si, že by Skeeve měl mít milenku. A právě proto mu pošle Zajdu. A s tím Skeeve nesouhlasí, možná právě proto, že je Zajda až moc přítulná.
Ale Zajda nezajda, poté, co obě dvě dívky přijdou do domu, začnou se dít nehorázné věci. Například - Tananda se rozhodne odejít a opravdu to udělá. A poté, co se Skeeve pokouší naučit Marfu kouzlit, odejde i ona. No, chystá se odejít, ale zarazí ji Tananda, která se vrací se zprávou, že na Skeeva poslali Kata. Nejhrozivější potvoru vůbec. A ničitele pověsti zároveň.
A aby to opět bylo ještě horší, přihrne se do toho ještě věc s Bonbon Ante Kidem, který poté, co Skeeve vyhrál proti všem na partii u Ekla, zve Skeeva, aby si Dračí Poker zahrál proti němu. A jelikož je tu ta věc s Katem, odmítnutí absolutně nepřichází v úvahu. Proto se tedy Aazh a ostatní pokoušejí Skeeva naučit alespoň základy Dračího Pokeru s tím, že alespoň neprohraje jako idiot, ale stylově.
Ovšem, ještě než se tohle semele, je tu taková menší příhodička s drakem Glípem. Skeeve ho jde vyvenčit, když se mu tam připletou Zajda a Stázka. A to byste od Glípa nečekali, ale vychrlí po nich oheň, protože chce Skeeva před něčím chránit. Ale před čím? Je to snad Zajda? A tak si Skeeve pozve Dona Bruce, ale od něj se jen dozvídá, že Zajda opravdu Kat není a že je pouze chtěl dát dohromady a chtěl, aby se vzali.
No, a potom je již čas na partii pokeru proti Kidovi. Sázky jsou čtvrt milionu a nakonec se ukáže, že Skeeve vyhrál. Byla to čistě náhoda, ale porazil Bonbon Ante Kida. Ale ještě stále je tu Kat. I když, Skeeve má již tušení, kdo by to mohl být.
Družina se vrací domů a tam jim Skeeve odhaluje, že Katem je vlastně malá Stázka. Ta uzná porážku a odchází. A Zajda je zaměstnaná jako účetní. Nadále se ještě Eklovi dokáže, že rozdával označené karty, když Skeeva pozval na partičku pokeru. A tak se Skeeve rozhodne, že odkoupí jeho hernu. A pošle Zajdu, aby tam udělala inventuru a odhadla cenu. Ovšem, koupí tu hernu za polovinu odhadu.
A co dál? Dál si musíte počkat na další dobrodružství. :)

Sir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes: Podpis čtyř

4. března 2010 v 9:30 | AnnElfwind |  knihy
Sherlock Holmes je již nějákou dobu bez případu a nudí se. A aby se nenudil, píchá si Kokain, což se ale, jen tak mimochodem, nelíbí doktoru Watsonovi. Ale pak přichází slečna Morstanová s tím, že jí chodí poštou perly a že se ztratil její otec, který byl voják.
A tak Holmes nastartuje svoje mozkové závity a ujímá se případu. Zjišťuje, že Slečna Marry Morstanová s sebou dokonce přinesla ty perly, které jí chodily a také se jí z otcových věcí povedlo zachránit jakýsi dokument, kde jsou čtyři podpisy.
Dále se dozvídá, že byla na ten den pozvána, aby se dostavila kamsi na určené místo, že se s ní ten, co jí posílal ty perly chce setkat a že chce, aby bylo dosáhnuto spravedlnosti. Slečna si s sebou prý může vzít dva kamarády. A tak se k ní tedy přidávají, kdo jiný taky, Sherlock Holmes a doktor Watson.
Na smluveném místě čeká nějáký muž, který je odvede do drožky, která je odvede bůhví, kam. Jediný Holmes má přehled, kam zhruba mohou jet, protože zná patrně všechny ulice v Londýně. Drožka je doveze do zapadlé čtvrti a muž je zavede do jednoho domu, kde na ně čeká Thaddeus Sholto, syn majora Sholta.
A vypráví jim příběh o tom, jak jeho otec a otec slečny Marry, přivezli poklad, který si původně měli rozdělit, jenže, pohádali se a prokázal se mamon majora Sholta. A pan Morstan upadl při té jejich hádce tak nešťastně, že si rozrazil lebku o roh nevím, čeho. Major Sholto vůbec nevěděl, co dělat, ale jeho sluha, který si to vyložil úplně jinak, mu řekl, že to ututlají. A tak se zbavili těla. A pak major poklad ukryl.
Jenže se z nějákého důvodu bojí všech lidí s dřevěnou nohou. A na jednoho dokonce vystřelil. Ale je těžce nemocný a když už jenom leží v posteli a čeká na smrt, zavolá si svoje dva syny - Thaddeuse a Bartholomewa. A poví jim celou historii pokladu. A taky o Marry, a o tom, že má na část pokladu nárok. Jenže, když už se jim chystá říct, kde poklad je, zpozoruje v okně postavu, která mu způsobí smrt. Ne, že by ho zabila, ale ten šok. A tak poklad zůstává ještě nějákou dobu ukryt, než ho konečně nachází Bartholomew.
A tak se Marry, Sherlock Holmes, doktor Watson a Thaddeus vydávají k domu Pondicherry lodge, kde chtějí najít Bartholomewa a vyjasnit si vlastnictví pokladu. Jaké je ovšem jejich překvapení, když ho nalézají ve jeho pracovně mrtvého. A sice otráveného jedem, který byl na trnu, který zase, byl patrně vystřelen domorodou foukačkou.
A tak Holmes pošle Thaddeuse pro policii a pak se spolu s Watsonem sám pouští do pátrání. Dojde k závěru, že tam byli dva lidé. Jeden malý, co přilezl po střeše a druhý s dřevěnou nohou, který vylezl po provaze, který mu z okna spustil ten malý. A taky zjišťují, že ten malý byl bosý a že šlápnul do jakéhosi páchnoucího čehosi, co se rozlilo na zemi.
A proto je Watson vyslán, aby obstaral psa Tobyho, který je podle Holmese schopný tuhle stopu bez problému sledovat. Stane se a oba dva se vydávají za psem, který je vede. Nakonec ale stopu ztratí u řeky. A tak začnou pátrat tam. Zjistí, že chybí jeden parní člun, Najáda. A tak se rozhodnou pátrat po ní. Nejprve nemají úspěch, ale potom nasadí Malé příležitostné detektivy z Baker Street, jenže ani ti nic nevysledují a tak se do toho Holmes pouští sám. A zjišťuje, že Najáda je ukrytá v jedné loděnici, aby se na ní opravilo něco, co opravu vůbec nepotřebuje. A že je samozřejmě připravená kdykoli vyplout.
A nakonec Holmes spojí síly s inspektorem Athelneym Jonesem, který se celým případem taky zabýval, ale pozatýkal kde koho, aniž by se trefil. Jones má teda za úkol sehnat rychlý policejní člun a že budou čekat, až Najáda vypluje a budou ji stíhat. Holmes doufá, že ten malý, z kterýho se vyklubal nebezpečný domorodec, už nemá žádné foukací trny, protože jich váček našli na střeše Pondicherry Lodge.
Po chvíli čekání ve člunu honička opravdu začíná. Nejprve to vypadá, že Najáda jim ujede, ale nakonec se tak nestane. A poté, co Holmes s Watsonem zastřelí domorodce, a poté, co Najáda najede v bažinách na břeh a Jonathan Small, který je naším mužem s dřevěnou nohou, tam uvízne, se případ vpodstatě uzavírá.
A nakonec se ještě ukáže, že Athelney Jones přeci jenom chytil alespoň jednoho člověka správně. A to komorníka, který byl komplicem a člověkem, kterého měli domorodec a Small v domě. Ukáže se, že Small vůbec Bartholomewa nechtěl zabít a že za to domorodci vynadal. A nakonec se ješě ukáže, že poklad skončil na dně řeky Temže. ale ne v truhle, nýbrž poházený naprosto jen tak. A Watson se zamiloval do slečny Marry Morstanové, která je pro něj díky ztracenému pokladu opět dosažitelná.

Sir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes: Studie v Šarlatové

3. března 2010 v 21:00 | AnnElfwind |  knihy
Doktor Watson se vrací z Afghánistánu do Londýna a chce si pronajmout byt. Jenže se bojí, že nebude schopný utáhnout sám nájem a tak se shání po někom, kdo by si byt pronajal s ním. V Londýně naráží na kolegu z války a ten ho seznamuje s Holmsem, který čistě náhodou hledá někoho, kdo by si s ním pronajal byt. Nakonec si ti dva spolu byt pronajmou. A to na Baker Streat.
Sherlock Holmes je pro Watsona ale jedna velká neznámá. A tak si sepíše seznam toho, co o něm ví. A čeho je, popřípadě není, Holmes schopen. Mimo jiné tam patří vlastnosti jako třeba, že výborně hraje na housle, ovládá šerm a box.
Ale Holmes milému doktoru Watsonovi nakonec stejně prozradí pár věcí o sobě. Například to, že je detektivní poradce a když si detektivové, jako je například Lestrade, nevědí rady, chodí za ním a jeho úžasnýma analityckýma schopnostma.
No, a pak za ním přijdou páni komisaři s případem zavražděného v opuštěném domě. Nicméně, nejprve se ani něják zvlášť nedomnívají, že vůbec jde o vraždu, to až Holmes pozná, že dotyčný byl otráven. Byl to nějáký vážený pán, Dreber? Asi ano.
A ten pán má sekretáře, ale k tomu se dostaneme. Takže, pána našli s výrazem šílenství ležet v místnosti, kde prakticky nic nebylo. Jen špalík svíčky na krbu a slovo Rache na zdi. Nicméně, to by nebyl Holmes, aby něco nenašel. A to třeba zásnubní prstýnek, nebo otisky kroků vraha. A také před tím domem otisky kol drožky. A jeho neomylný nos ucítí, když se sklání nad mrtvolou, že byla otrávena. Jedem.
Pátrání se rozjíždí a každý si pátrá po svém. Jeden z detektivů se snaží najít sekretáře pana Drebera. Jenže ten druhý si myslí, že je to k ničemu a hledá někoho jného. A Holmes? Ten již dávno ví, po kom se dívat. A to po chlapovi v kabátě s vousem a rudým obličejem.
Nakonec je nalezen i sekretář, jenže, ouha, je nalezen mrtvý. A co z toho plyne? Že vrah opět udeřil. A co znamená slovo nalezené na zdi v místě první vraždy? Je to německy pomsta. Ale je tu další věc, druhý muž nebyl zavražděn jedem, ale ubodán nožem. Nicméně, našla se krabička se dvěma podezřelýma pilulkama. A ty se dostanou do ruky Sherlocku Holmesovi.
A to by nebyl on, aby hned neudělal test. Obě pilulky jsou rozpustné ve vodě a tak z jedné odkrojí půlku, dá ji do vody a směs podá Watsonovu umírajícímu psu. Jenže se nic nestane. Vypadá to, že se Holmes spletl, ale nakonec se přeci jen ukáže, že měl pravdu. Z pilulek byla otrávená jenom jedna. Byla to sázka do loterie. Vrah dal první oběti vybrat. Pokud by si vylosovala pilulku, ve které jed nebyl, byl by to vlastně konec.
A pak zasahují příležitostní mladí detektivové z Baker Street, což je banda kluků, která za pár drobásků občas Holmesovi pomáhá. Mno, a ti, přesně podle popisu najdou toho, koho Holmes chce, a což je zároveň vrah. Pracoval jako drožkař. A měl přijít pomoci Holmesovi s údajným zavazadlem, jenže ten mu při tom nasadí želízka a pak všechno vysvětlí oběma inspektorům.
Případ je uzavřen, ale vrah umírá na vydutou aortu ještě dřív, než má soud.
A to je vlastně konec Studie v Šarlatové. Je to první z případů Sherlocka Holmese a rozhodně to můžu jedině doporučit. :) Není nad dobrou detektivku. :)